17 Ağustos 2015 Pazartesi

Güvenmek...

Konu başlığından da belli olduğu gibi uzun bir aradan sonra yazacağım konu,güven... Bugün fark ettim ki uzun zamandır yazmamışım buraya ben.

Konumuza gelecek olursak, bence insanoğlunun en çok zorlandığı konulardan biridir güvenmek. Kime güveneceksin? Fazla mı güveniyorum acaba? Ya güvenim boşa çıkarsa? Bu sorular arttıkça artar. Güvenmek zor iş be abi...

Birine güvenirsiniz bunu isteyerek ya da istemeyerek yaparsınız. Bir bakmışsınız hoopp güveniyorsunuzdur. Aman hemen geri vites yapın. Güvenmeyin! Ciddiyim beni dinleyin siz. Güvenirseniz bir bakmışsınız güveniniz boşa çıkmış, o güvendiğiniz dağlara çoktan karlar yağmıştır. Bazılarınız diyordur şimdi 'neden bu kadar güvensizsin insanlara' diye. Hayat tecrübesi diyecem 'daha senin yaşın kaç' diyeceksiniz. Şu zamana kadar yaşadığım bir kaç olay yeterli oldu diyebilirim aslında.
Her insan aynı değildir genelleme yapma da diyebilirsiniz. Evet öyle olabilir hala güvenilir insanlar olabilir ama sanırım biz bulamıyacaz o Allah'ın lütuflarını. Evet evet bence o insanlar Allah'ın bir lütfu :) Bazen diyorum kendi kendime 'bu kadar da güvensiz olma Goncagül' diye. Ne demiş ünlü düşünür Frank Crane: "Çok güvenirsen aldatılırsınız, ama hiç güvenmezseniz hayatınız azapla geçer."  Kim bilir Crane haklıdır.

Hadi biz bir hata yaptık güvendik karşımızda ki insana. Peki o neden böyle bir şey yapmıştır? Neden sizin güveninizi boşa çıkarmıştır? Niye böyle şeyler yapıyorsun kardeşim sen? Belki haklı sebepleri vardır dinlemek lazım karşı tarafı da ama size bir sır vereyim mi? Genel de bunlar bahanedir. İnsanları üzmemek kırmamak gerekir. Hayat kısa bugün var yarın yokuz...

Bu kadar kime kızdın ya da kırıldın diye soracak olursanız: kimseye... Çünkü ben kimseye ne kırgınım ne de kızgınım. Sadece pişmanım. Şöyle bir dönüp baktığımda diyorum ki; en yakınındakine bile güvenme. İnsanlar yanıltır. Güven önemli.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder